Kiskertünkben a legmodernebb módszereket is alkalmazhatjuk, a vegyszermentes egészséges zöldség-gyümölcs termesztésnél. A permakultúra hívei azt vallják, kövessük a természetet és másoljuk le ahogy működik. Építsünk ki egy jó rendszert és a kert saját energia felhsználásával hozza ki magából a legtöbbet.

A permakultúra első szabálya a megfigyelés és a tapasztalat gyűjtés. Nézzük meg milyen növények települtek be a kertünkbe, és hogyan tudjuk őket bevonni a nagy egész működésébe. Hova süt a nap, hol nedvesebb a talaj. Mélyedjünk el a talaj megismerésében: tömör vagy laza a föld, hogyan vezeti a vizet. Fontos hogy hagyjuk el az ásást, így megkíméljük a gilisztákat. A permakultúrában a giliszta a legfőbb segítő. A giliszták és a földben élő más férgek lazítják fel a földet és adnak a földnek hasznos ásványi anyagokat.

Ügyeljünk arra hogy minél több növény legyen a kertben. Lényeges, hogy többféle magasságú növényeink legyenek. Így biztosítjuk, hogy a magasabb fák árnyékot adjanak a kisebbeknek, és kevésbé száradjon ki a föld. A fák tövében termessz gyógynövényeket. Nem mindegy a gyökérzet sem: legyenek együtt a mélyebb gyökeret eresztő és és a laposabb gyökérzetű növények. A mélyebbre nyúló gyökérzet nedvességet hozz a felszínre a talajt nedvesen tartja. A növények segítik egymást és ha hagyjuk szabályozzák a saját életüket.



Az ásás mellett a kapálást is elfelejthetjük: annak ugyanis az volt a szerepe a régi kertekben, hogy a gyomoktól megszabaduljunk. A permakultúra szabályai szerint a gyomoktól a talajt betakarásával köszönhetünk el legegyszerűbben. Takarhatjuk komposzttal vagy mulccsal. Fontos, hogy a takaró réteg vastag legyen, és ha átnyúlnak rajta a gyomok, terítsünk rájuk újabb réteget. Alatta nedves marad a föld, megnövekszik a szervesanyag-tartalom, és a fény és a levegő hiány miatt kipusztul a gaz.

A víz minden kertben fontos. Nedvesen tartja a talajt, de vonzza a rovarokat, a békákat és a madarakat is, amelyek pusztítják a kártevőket.
A permakultúra kert lényege, hogy zártláncú és önfenntartó rendszerben termelődnek meg a mindennapi élelmiszerek, és ebben a láncban állatok és növények is együtt élnek. Az állatok legalább olyan fontos elemei a permakultúrás kertnek, mint a növények. Sokan vallják, hogy a kert fontos szereplői a tyúkok és a csirkék, melyek újrahasznosítják az élelmiszer-hulladékot, és a kártevőket is írtják, és a talajt is rendben tartják, sőt trágyázzák is, a gyomokat pedig szépen kiszedegetik.

infó:centralmediacsoport, pexels.com